Haz 18

Race Driver: GRID (PC)

Race Driver: GRID  (PC)

http://img403.imageshack.us/img403/1282/rdgpcta5.jpg

 Codemasters bu konuda işinin ehli olduğunu yine gösterdi
Bilmem hatırlar mısınız 2003 yılında Toca Race Driver (TRD) adında bir yapım çıkmıştı. Codemasters o dönemlerde yalnızca hasar modellemesini, Arcade-simülasyon dengesini iyi yapmayla kalmamış, yarış oyunlarına yeni bir kapı açmıştı. Sanırım yarış oyunlarına senaryo yapmak birçok firmanın pek işine gelmiyordu o zamanlar. Codemasters, TRD ile akla kazınmış bazı bulguları biraz değiştirmiş ve TRD’ye senaryo koymuştu. Hani çok da hoş bir hikâyeydi. Ryan McKane adında bir karakteri canlandırıyorduk. Sadece bir yarışçı değildik; sponsoruyla, yarışlarıyla, seyircisiyle, rakiplerimizle film gibi bir oyunu yaşıyorduk TRD’de. Zamanına göre hasar modellemesi, sürüş sistemi ve grafikleriyle de bizi çok memnun etmişti bu yapım.

Daha sonrasında Codemasters; The Ultimate Racing Simulator ve Challenge adı altında iki yapım çıkardı TRD devamı olarak. Yapımların ikisi de çok beğenildi. Aynı sistemde fakat bazı unsurların hafiften değişmesi gerektiğine inanan yapımcılar yapımın ismiyle birlikte tarzını da değiştiler. İsim Race Driver: GRID oldu ve tarz Arcade-simülasyon harmanından biraz Arcade’a doğru kaydı. Sistem iyi mi oldu kötü mü oldu tartışılır fakat tartışılmayacak bir şey var ki yapımın çok kaliteli olması…

GRID

Yapım Neon grafik motorunun geliştirilmiş haliyle hazırlandı. Bildiğimiz gibi Neon grafik motoru Colin Mcrae Dirt’de kullanılmıştı. Grafikleriyle büyük beğeni toplayan yapımda turuncu-sarı rengin biraz hakim olması doğrultusunda Shader teknolojisinin dengesiz kullanıldığı tartışılıyordu. Optimizasyon sorununun dışında menüde yaşanan birkaç donma sorunu ve save problemi de vardı. (Ne kadar sorun varmış, yeni fark ettim) Fakat GRID yapımcıları Neon motoru üzerine iyi eğilmişler ve bütün sorunları elimine etmişler. Çok iyi optimizasyon yapılmış ve geçmişteki bütün sorunlar çözüme ulaşmış. Sadece sorunlar düzeltilmemiş grafiklerde de büyük gelişmeler kat edilmiş. Aslında pek huyum değildir yazıma grafik kalitesiyle giriş yapmak, fakat GRID’in grafikleri gerçekten üzerinde durulacak cinsten. Araç çizimleri, çevre detayları, asfaltlar, insanlar her şey çok detaylı bir şekilde yapılmış ve iyi optimizasyonla önümüze sunulmuş. Duman efektleri üzerinde durmadan da geçemeyeceğim. Sonunda yıllardır isyan ettiğim dumanın lastiğin altından dönerek çıkma etkileşimini GRID yapımcıları dikkatli bir şekilde hazırlamışlar, olması gerektiği gibi olmuş. İlk olarak bu hoş dolgun duman efektini Pro Street’te görmüştük, GRID yapımcıları da hiç altında kalmamışlar hatta daha geliştirmişler.


Oyunu Direk indir

Yapımda seslere dikkatimizi verdiğimizde motor seslerinin olması gerektiği gibi hazırlandığını görüyoruz. Araç sesleri, çarpışma sesleri, seyirci sesleri itinayla hazırlanmış. Dikkatimi çeken ilginç bir ayrıntı yarışta seyircilerin verdiği tepkiler. Hatasız bir şekilde geçtiğinizde sevinç sesleri duyuyorsunuz fakat bir yere çarptığınızda veya kaza yaptığınızda uğultular duyuluyor. Çok güzel düşünülmüş bir ayrıntı.

Hadi geç oynanabilirliğe…

Yapımı heyecanla açmıştım. Ana menü olması gerektiği gibiydi. Üç boyutlu şekilde hazırlanmış (Dirt’te de öyleydi). Ayarlara girip kendime uygun seçenekleri yaptım. Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var. Kontrol ayarlarında çok detaylı sistem var. Eğer kontrollerde rahat edemiyorsanız kendinize uygun hassaslık ayarını yapın. Grafik ayarlarını da hallettikten sonra Single Player modda GRID World’a girdim. Çok detaylı bir Single Player modu beklemiyordum açıkçası. İlk anda size hazır araçlar veriliyor yarışlara katılıyorsunuz. Sıradan geldi bana. Sonra bir anda takım ekranı çıktı. Takım adınızı koyuyorsunuz. Daha sonra bir garaj sahibi oluyorsunuz ve dünyaya açılıyorsunuz.

Siz büyüdükçe paralar yağıyor, sponsorlar geliyor, yarışlar büyüyor. Sponsorlardan istediklerinizi seçiyorsunuz ve size her yarışta para veriyorlar. Bazı sponsorlar ek koşullarda size bonus paralar veriyorlar. Mesela bir sponsor size kazasız, çiziksiz yarışı bitirirseniz bonus para veriyor vb… İsterseniz 2. bir pilot alıyorsunuz ve takımınızda sizinle birlikte yarışıyor o da size para kazandırabiliyor. (Bir Japon aldım hiç iş yapmıyor atacağım onu) Para kazandıkça kendinize yeni araçlar alıyorsunuz. Gitgide daha kaliteli hızlı araçlar alma imkânı buluyorsunuz. Yarış Modları Europe, Japan ve USA diye üç gruba ayrılıyor. Bu modların bu şekilde izah edilmesinde yatan şey araç tarzlarınızda. USA malı araçları Amerika’daki yarışlarda kullanıyorsunuz. Japon malı aracınızı Japonya’daki yarışlarda kullanıyorsunuz. Bu çok hoş olmuş bence. Pistler ülkeden ülkeye değişiyor. Japonya’da Kanyon tarzı yerlerde düello tarzı yarışlar yapabiliyorken, Amerika’ya uçup kendinizi profesyonel pistlerde bulabiliyorsunuz.

Kaynak : Merlinin Kazanı

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
buler@sesertkanx Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
sertkanx
Ziyaretçi
sertkanx

linkleri göremedim nerdeler ?

buler@se
Ziyaretçi
buler@se

race driver GRID (PC) yükle

buler@se
Ziyaretçi
buler@se

race driver GRID (PC) yükle

iptal

buler@se
Ziyaretçi
buler@se

GRID (PC) türkçe yama

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,